AŞKIM-AŞKIM yukarıdaki başlık ilk okunuşta birbirlerine hitap eden iki sevgilinin sözleri gibi ya da telefon rehberinde sevdiği kişinin ismini değiştirip ”AŞKIM” diye kaydeden iki taraftan biri gibi duruyor. Gerçekte öyle mi? Aşk ; çok yoğun bir duygudur, yoğun bir beğeni ve hoşlanmayla başlar, bu yoğunluk artarak devam eder ve sevgiye dönüşür, bu yazıyı okurken ilk aşkınızı hatırlayın ,o saf ve temiz duygu hafızalarda birden berraklaştı değil mi? O aşık olunan kişide eksiksiz olarak belirdi usumuzda .Çünkü; ilk duygular saf ve temizdi ,yaşanılan kişi sayısı arttıkça hafızamız bulanıklaşıyor, burada beynin bir suçu yok, kalbimiz bulanıklaşıyor çünkü. İlk aşkı ile günümüze kadar devam edip, hatta bu ilişkiyi evlilikle taçlandıran çok azdır, ya da hiç yoktur. Bir şekilde bu ilk aşkın olmayışından kurtulup, kalbe ve beyne zaman tanıyıp, belirli seneler sonra ,ikinci bir ilişki yaşanılır başka birisi ile.

İlk aşktaki kadar yoğun bir duygu olamasa da ,ona yakın bir duygu yoğunluğu sürece bağlı olarak kendiliğinden gelişir. Bir aşktan sıyrılır sıyrılmaz ,bir kaç ay içinde başka bir ilişkiye başlanılır demiyorum, uzun bir süreç lazımdır. İşte aşk bu yüzden kutsaldır, kutsal olduğu kadar da zahmetlidir. Aşk ve şans birbirlerinden bağımsız olarak insan hayatına bir ya da iki kez uğrar. Sürekli şanslı bir insan göremezsiniz, aşkı şansa bağlamayacağım, ikisinin insan ömrüne uğrama olasılıklarını yazacağım, şans nasıl ki insan hayatına bir ya da iki kez uğruyorsa ,aşkta aynı orantıyla uğrar .Birinci ilişki olmadı ,ikinciye başladın oda olmadı, hayatta şansın çokmuş ,üçüncü şansında aşktan yana oldu diyelim, devam ettin ama üçüncüde olmadı ,fazla zorlamamak gerek hatta tüm benliğinle tüm kapıları kapatmak gerek çünkü; bundan sonra hayatın ,aşk ve ilişki konusunda sana getirecekleri ,sıradan ve zoraki olacaktır. Herkes bir ilişki yaşamak zorunda değil, herkes evlenmek zorunda değil, illa da ben mutlu olacağım, aşkı yakalayacağım diye üstüne gidersen ,öyle üstünkörü, yazılışı ve okunuşu sıradan ”AŞKIM” ,yazarsın ve yazılırsın rehbere.

Bizim toplumumuzda ,gerçek aşka ulaşamayan ,ulaşıp ta bir şekilde ayrılan kişiler ,kendini zavallı yerine koyup, aşkı değil evliliği bulana kadar deyip önüne her çıkanla ilişki yaşıyor, aşk belki beşincide belki on beşincide gelir diyeceksiniz, bu tezi savunanları ,kazı kazan oynamaya davet ediyorum, kazanana kadar oynayın bakalım sizden ne kadar gidiyor ,aşkı ya ada evliliği bulana kadar farklı farklı kişilerle ilişki yaşayanlar da ,kendi kişiliklerini kazıyıp öğütüyorlar .

Hayatında her olmayan ,olamayan bir olayı zorluyor musun bu kadar! İlla duygusal bir ilişki ya da evlilik için zorlayanların sevgisine ne kadar güvenilir .Kadın olsun erkek olsun, düşüncesi böyle olanlar seni kullanıyor ,bu tür ilişkilerde ;sen ikinci belki de üçüncü plandasın, birincil olan ,nihai hedefe yani evliliğe ulaşmak çünkü; gerek toplum baskısı ,gerek aile ya da ,artık benim de bağımsız bir evim olsun düşüncesi taşıyanlar, karşıdaki kişinin kişiliğine fazla bakmaz ,aşk belki de burada en son sıradadır. Bu tür insanların hedefine ulaşıncaya kadar ,çok kişiye ”aşkım ” dedikleri aşikardır ,bu kişilerin sevgisine asla inanılmaz . Özellikle ;aşkların yalan ve sanal olduğu bu dönemde ,çoğu kişinin mezhebinin günümüzdeki aşk kavramı kadar geniş olduğu bu dönemde sahte bir aşkınız olacağına hiç olmasın, gerçekten sevenleri ayrı tutarak ve saygı duyarak. Altını çizerek belirtiyorum ,üç kişiden daha fazla ( benim yaşantımda en fazla iki) kişiye ,aşkım ya da çeşitli sevgi sözcükleri kullanan insanlar, yalancıdır, riyakârdır, zavallıdır .

Hata siz de yahut karşı tarafta olabilir, bu şekilde aşk bitmiş olabilir ,kişilere değil, olguya odaklanmak lazım ,aşk kimseye eşit şekilde gelmez ,şansın da eşit gelmediği gibi ,bırak zorlama kimse aşksızlıktan ölmez. Bu sevgi sözcüklerini karşısına her çıkan insana kullanan insanlar, sizi de kullanır. Gerçek aşkın olmadığı, evliliği bulana kadar her şeyin mubah olduğu bu dönemde ,siz siz olun, karşı tarafın telefon rehberinde ki kullan at aşkı olmayın. Aşk gibi yüce bir olguyu sıradanlaştırıp, her flörtünde diline dolayanlar ,umarım sadece sözcüğe dil değdirmişlerdir! böyle kirli dillerin basit aşkı olacağınıza

AŞKSIZ KALIN ,TEMİZ KALIN

Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626