Bir bakışı ömür boyu yürekte taşımak yorulmadan, şikayet etmeden, yürekteki bakışın yanına başka bir göz koymadan, göz ardı etmeden ,ilk göz ağrısı yapmak kulağa zor ama kalbe kolaydır. Çünkü; kalp ilkin yadırgasa da içindekini, akabinde ritmik olarak onunla atmaya alışır ve bu kalpte atanın sevgisi gözlere, dolayısıyla bakışlara yansır, onun için ”gözler kalbin aynasıdır ” derler .İnsan sevdiği insana ilkin yüreğinden bakar.

Herkes ilk bakışta aşka inanır, halbuki öyle bir şey yoktur. İlk bakışta sempati doğar ve bu sempati devam ederse hoşlanmayı doğurur, bu ikisi birbirinden kopmadan düzgün bir şekilde ilerlerse de nihayetinde aşkı doğurur. Aşk; herkesin ilk bakışında belirecek kadar basit bir duygu değildir, aksine aşkı ilk kalbinde görmeyenin ,bakışlarını teğet geçecek kadar sağlam ve onurlu bir duygudur. Maalesef ,özellikle yeni nesil gözlerde ararken ,ilk gözlerinde küçülttüler ,herkese ”aşkım” diyerek de dillerinde küçülttüler ,daha doğrusu kendileri küçüldüler çünkü; bir duyguyu ne kadar küçültürsen kendin küçülürsün, duyguya bir şey olmaz.

Her başladığı ilişkiye ,ilişki daha emekleme safhasında iken ”aşkım” sözcüğünü kullanan kişi için ,her şey aşktır .Bir çiçeği beğenir aşkım der, kediyi sever aşkım der ,bu kişi zaten kendisi emekliyor, bununla ilişki nasıl yürüsün, o aşkım dedikçe sen de kendini aşk-ı sanırsın, sen o ilişkide hiçbir şeysin, yanında gezdirdiği anahtarlık gibisin, o kişinin kendi emekleme dönemi bitince seni emekliye ayırıp ,başka biri aşk-ı olacaktır.

Bu kişilerin kalbinde de bir çok göz vardır ,ilk bakışta aşka inandığı için tüm baktığı gözleri kalbine sığdırmıştır, göz gözdür kalpleri, hantaldır. Gözlerdeki mâna’nın anlamını bilmeden her beğendiklerine ilk bakışta aşk diyen bu şaşı gözlüler ,bir müddet sonra baktıklarından sıkılırlar, başka birine aşk derler ondan da sıkılırlar, aşkı kendileri gibi yumuşakça sanan bu kişilerin sınırı yoktur, kalpleri o kadar doludur ki; bu sefer kalplerine sığdıramadıklarını ,mantıklarına sığdırmaya çalışırlar ,ben mantık evliliği yapacağım! demeye başlarlar. Sen , çok saf ,temiz bir duygu olan aşkı hiç ettin ,olmayan bir mantıkla neyin evliliğini ya da ilişkisini yaşayacaksın diye kimse de sual sormaz bunlara. Kalbe ve aşka sövercesine yaşayan bu tipler, mantık ilişkisi ya da mantık evliliği yaparlar, bu ilişkilerinde yahut evliliklerinde de başarısız olurlar, çünkü; kendilerine ait duygulara yine kendileri ihanet etmiştir. Kalplerini ve kendince mantıklarını tıka basa dolduran bu tipler ,artık ömürleri boyunca diğer boş kalan yanlarını doldurup, kendilerine yakışan bir şekilde doldur _boşalt mantalitesi ile yaşarlar.

Sakın ,size hemen ”aşkım” diyen birinin sevgisine güvenmeyin, onlar kedi köpeğe de aşkım deyip seviyorlar, içten gelen bir sevgi sözcüğü yoksa ,sıradansa ,kedi ve köpekle aynı aşkdaşsanız..

AŞKSIZ KALIN ,TEMİZ KALIN

Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626