MUTLULUĞU BULANA KADAR MI, YOKSA MUTLULUK BU KADAR MI?

 

Aşk, birinde mutluluğu bulmak mıdır, yoksa; o hayran olunan sevgilinin artılarını ve eksilerini özümseyip, hangisinin ağır bastığına bakmadan devam etmek midir? Sadece; kendi mutluluğunu gözeten kişi bencil olmuyor mu, fedakarlık nerede…

Aşk artık, karşı tarafında mutlu eder gibi yapıp, aslında kendi mutluluğunun zeminini, karşı tarafın üstüne yapmaktır. Geçmişleri o kadar çok bu ilişki yumaklarıyla doludur ki “son ilişkim” ya da “son sevgilim” diye bahsederler konuşurlarken, kendilerinin yaş ortalamasına yakın bu ilişki avında, beyin o yoğun duyguyu süzecek kadar temiz değildir. Evet; normal bir ilişkide, kalp kadar, beyinin de temiz olması gerekir. Beden de ise henüz ilk ve son kavramı gelişmemiştir daha, beden bir öğütücüdür, hücreler buruşana dek, gelen herkesi öğütür, kalpte bu buruşma yoktur maalesef, kalbin hep başka birisi için atması beyninde yorulup ve buruşmasıdır. Bir ilişkiyi unutup diğer  bir ilişkiye başlamak için, bu üçlü sistemin temizlenmesi gerekir ki buda zamanla olur, oysa burada esas kızımızın yada esas oğlanımızın bu kadar vakti yoktur, ikisi de skorer bir oyuncu edası ile yeni skorların peşindedir, soranlara mutluluğu arıyorum, son sevgilimden ayrıldım diyecek kadar aşkı bilmeden aşkça konuşacak kadar da cüretkarlardır.

Hemen hemen herkesin geçmişi bir köye yada kırsala dayalıdır. Şehirlerin o çabuk yaşantı serdüvenine kapılsakta, ki bana göre çabuk yaşlanmaktır köyde yaşamasak bile, mutlaka gitmişliğimiz vardır, çocukluğumuz da yada yolumuz düştüğün de eşekleri kırsalda görmüşüzdür. Aşk yazarken nerden çıktı bu eşek diyorsunuz anlatayım, bir çukur düşünün, yularını tuttuğunuz bir de eşek zorladığınız, hayvan bir sefer o çukura girdi ikinci sefer tekrar deneyin, ne yaparsanız yapın o hayvan o çukura ikinci sefer girmeyecektir. Çok farklı olarak aşka buradan bakalım, birinci ilişkide mutlu olamadınız çukura düştünüz hayvanlardan farklı olarak akıl verilmesine rağmen, düşünme yeteneğimiz olmasına rağmen ikinci bir ilişki yaşadınız yine çukurdasınız kiminiz diyecek ki her insan bir değildir, denemeden iyi yada kötü olduğunu yaşamadan nasıl anlayalım haklısınız, fakat; ben burada şahıslardan değil olgudan bahsediyorum, sürekli karşınıza bir çukur çıkıyor ve inatla siz devam ediyorsanız mutlu olacağım diye, sadece skor yakalarsınız bedeniniz kirlenir, aklınız ve kalbiniz yorulur, amacınız sadece aşk ve duygusallıksa etraf çukurlarla dolu vazgeçin, yularınız kendi elinizde olsun yalnızlıkta bir erdemliktir, bazı skorer insanlar üstlerine çeşitli insanlar alır ve o çukuru bir şekilde geçerler, mutluluğu bulmak için yola çıkan bu kişi hem yuları başkasına vermiştir, hem de sırtına değişik aralıklarla değişik kişiler bindirmiştir, tek gayesi çukuru geçmek için vazgeçmeyi aklına getirememiştir.

Günümüz ilişkilerinin çoğu maalesef bu sarmaldan ibarettir.

Aşkı bulmak için insanlıktan çıkmayın.

 

 

AŞKSIZ KALIN, TEMİZ KALIN

 

 

 

 

 

                                                                                                                                              Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626