YANLIZLIK, BİRİNE SERZENİŞ

YALINLIK İSE HERŞEYDEN VAZGEÇİŞTİR

O YÜZDEN; GÜÇSÜZLER YALNIZIM,

BEKLENTİSİZLER İSE YALINIM, DERLER

 

Günümüzün çarpık ilişkilerini ele alırsak, kimse yalnız değil, herkesin gönül ajandası o kadar dolu ki; yalnızlık kavramı, kendi kendine yalnızlık çekmekte. Kimine göre soğuk, bana göre asil bir kavram olan bu yalnızlık bazı kişilerde durmasın zaten, değerini yitirip, kirlenebilir. Aşk ve sevginin, ayaklar altına alınıp, üstüne basılıp çiğnendiği bu dönemde, yalnızlıktan korktuğu için ona bulaşmamış, üstünden atlayıp geçilmiştir, çoğunluk tarafından. Bir çekirge sürüsü düşünün, emekle yetiştirilen bir tarlaya girdikleri zaman talan ederler, geriye; o talan ettiklerinden, yerlere dökülen, yaprak, sap kalır. Günümüz ilişkilerini buna benzetiyorum, çoğunuz yargılayacak bu cümlemi ama; bana göre aynen öyle, Aşk; uzaktan, nizamlı bir şekilde görünen bir tarla, bu sapkın güruh, aşk ve sevgi kisvesi adı altında, o tarlaya girip, dağıtıp, tarumar ettikten sonra, aynı hızda bu sefer partnerini değişerek, başka bir tarlayı dağıtmak için hareket ederler. Dikkat ederseniz beklemede soluklanmak yoktur, günümüz ilişkileri de böyle değil midir? Bir partnerle konuşulur, görüşülür, “hoşlantı” yeni nesilin deyimiyle, (bana göre bulantıdır,çünkü; yazım dili bile edimseldi.)

Aşk adete mahvedildikten sonra , en iyileri birkaç ay içinde başka bir partner bulur ve tarumar süreci devam eder. Kimileri hemen başka birilerini bulur, kimileri kendi deyimleriyle soluklanma süreci olan birkaç ay sonra bulur.

Ne çabuk sevdin, ne çabuk yaşadın , ne çabuk unuttun, buradaki soru cümlelerini kaldırıp , üç tane çabuk kelimesi kullanırlar. Sadakat burda devreye girer, gerçek sananlarda , ayrı kalınan kişi, başka hayatlara gitsede, bunun belli bir süresi olmalı burda ki sadakat ; kendi benliğine olan saygıdan gelmelidir. Birisini sevmek yada unutmak bu kadar çabuk olmamalı, eğer; gerçek bir aşk yaşamaksa maksat, arada saygıda olmalı, bu tarlayı taruman eden çekirge sürüsünün, çok az bir kısmı da yolunu şaşırıp evlenme evresine geçer ki , en tehlikeli durumda budur, eğer evlenilecek partner aynı sürüdense belirli bir kısma kadar sorun yok lakin; bir konar geçer kişi kendi halinde birini bulur ve onunla evlenme aşamasına gelirse durum vahimdir. Öyle eski kafa ya da sofu biri değilim, fakat aşka çok saygılı biriyim. Senede iki sevgili değiştirmiş biri evlenirse sadece mekan değiştirmiş olur siz böyle birisiyle evlenir miydiniz? Bir sonraki yazımda bunu ele alacağım. Çoğunluğu bu çekirge sürüsünün mensubu olan günümüzde

 

AŞKSIZ KALIN, TEMİZ KALIN…

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                 Tümay Doğuç

                                                                                                                                                 İnstagram  :  tumay0626