EVLİLİK YOLUNDA EVCİLİK OYUNUNA DÖNEN SAHTE AŞKLAR

 

Evet, bir önceki yazımda, günümüz ilişkilerinin bir ilişki olmadığını bahsetmiştim. Bir “sanrı”yı kendi ihtiyaçları doğrultusunda, ilişki kılıfına giydirip çevreye yutturuyorlar işin garibi bunu kendileri de yutuyorlar. İlerleyen evrede birazı bu ilişkiyi bir üst kademeye çıkartıp, şu sihirli cümleyi kullanıyorlar “biz ciddi düşünüyoruz”. Şimdi bu cümleden ilerleyelim, birbirlerini ne kadar tanıdılar gezip tozmayı tanıma olarak nitelendiren çiftimiz birbirlerinin dış görünüşünden etkilendikleri noktadadırlar hala veya bir tarafın maddi üstünlüğü ağır basmıştır, bu da diğer taraf için avlama fırsatıdır.

Heyecanla tutulan el, senden önce kaç kişiyle “aynı heyecanla” başkaları tarafından tutuldu, haberin var mı?

El tutulmasından bahsetmiyorum, aynı heyecanla tutuşmaktan bahsediyorum, bu çoğu ilişkide söylenilen ortalaması düşük bir aldatmacadır, amaç evlilikse tüm araçlar mübah oluyor, diğer söylenilen araç ise;” ben sevgiyi sende buldum” bir defa sevgi bulunacak bir şey değildir, sevgi; aşktan sonra gelen ve emekle ortaya çıkan bir duygudur. Fakat, günümüzde her şey o kadar hunharca yaşanıp tüketiliyor ki sevgi de bu acelecilikten payını alıyor, ya da hiç sevgiye uğranılmadan sadece aşk evliliği yapılıyor.

Sadece niyeti evlilik olan başka bir zümre var ki, asıl tehlikeyi bunlar oluşturuyor, onlara göre; evlilik bir statüdür, omuzların da taşıyacağı bir apolettir. Geç kalma dürtüsünün telaşa girmiş halidir, çünkü çevresindekiler evlenmiş çoluk çocuğa karışmışlardır. Bu kişinin de bir an önce evlenmesi gerekmektedir, aileden ayrılıp bağımsız bir yuva sahibi olmak, kendi özerkliğini ilan etmek, onun için başarıdır. Bu tarz kişiler tek başına yaşayamazlar, ayrı evde olsalar dahi hayatını tek idame ettiremezler, evlilik onlar için bir üst seviyedir, genelde bu tarz kişiler yukardaki cümleyi en çok kullanırlar, “ben sevgiyi sende buldum!”  Meali; yani ben tek vasıf olarak sevgiyi bulabildim, sen de bende bir şeyler bul da evlenelim.”

Buradaki şahsa, sevgiyi birkaç denemeden, belki de birçok denemeden sonra bulan şahsa sormak gerekir (en masum ifadeyi yazıyorum burada) bu sözü kaç kişinin gözüne bakarak söyledin diye. Yine en masum ifade ile, kaç kişinin elini tutarak, sen tamda evlenmek istediğim kişisin dedin.  Bunlar aşkın, sevginin, virüsleridir, son yıllar da nasıl ki bünyemizi virüsten koruyorsak ruhumuzu da bu tarz inşaların yalanından korumalıyız, çünkü bu tarz evlilikler uzun sürmüyor, o sevgiyi bulana kadar, birçok eli tutmuş olan eller, evlenince en ufak bir sürtüşmede el oluyor.

Evlilik ile sonuçlanmayan ilişkilerde de aramaktan ya da sevgiyi bulamayan kişiler kendince ilişki yorgunu ya da yıpratılmış oluyor fakat; bu yorgunluğu kısa sürede atıp, tekrar sevgiyi aramaya! Çıkıyorlar.

Geçmişinde ki arama sayısı çok fazla olan bu kişilere bir sayıda siz eklemeyin

 

AŞKSIZ KALIN, TEMİZ KALIN

 

 

 

 

 

                                                                                                                                              Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626