Türkiye’nin en büyük basın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) Genel Kurulu Antalya Alanya’da gerçekleştirildi.

Merkezi Ankara’da bulunan TGF’nin bünyesinde Türkiye, Kıbrıs ve Türk-i Cumhuriyetlerinin cemiyetleri bulunuyor
TGF’nin tüm cemiyetleri temsil eden 200 Delegesi bulunurken, Alanya’da yapılan Genel Kurula katılım çok yüksek olunca seçimler bir bayram havasında geçti.

TGF’nin ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyetinin halen başkanlığını yürüten Yılmaz Karaca yapılan genel kurulda güven tazeleyerek üç yıllık yeni dönemine başladı.Seçimlerin ardından TGF Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaparak görev dağılımını gerçekleştirdi.

Gazeteci Necmi Işıksal Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

TGF’nin 26 yıllık tarihinde Trakya’dan Yönetim Kuruluna ilk kez Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Lütfü Karakaş girmişti.Trakya’yı temsilen Gazeteci Necmi Işıksal’ın hem Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilip hem de Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesi basın camiasını çok mutlu etti.

TGF seçimlerinde Trakya’yı dört delege temsil etti.
Bu isimler şu isimlerden oluştu:
Necmi Işıksal
Şaban Kardeş
İsmet Karabey
Ruhan Yalçın

İZMİR BAŞKANI SEÇİME GİRECEK DESTEĞİ BULAMADI
İzmir delegeleri karşı liste çıkararak seçimlere girmek istedi. Ancak istenilen desteği göremeyen İzmir grubu aday olmaktanda son anda vaz geçti. Genel Başkan Yılmaz Karaca’nın tek listeyle katıldığı ve yeniden başkanlığa seçildiği 10. Olağan Genel Kurul’da mesleki sorunlar ele alındı.

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Hedef Resort Hotel’de düzenlenen ve Divan Başkanlığı’nı Erdoğan Kahya’nın yaptığı TGF’nin Olağan Genel Kurulu’na Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Alaattin Çakır, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat İl Başkanı Mustafa İpek, Memleket Partisi Antalya İl Başkanı Hüseyin Baraner de misafir olarak katıldı.

Genel Kurulda konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca son dönemde yerel ve ulusal basının bitirilmesinin hedeflendiğini ve özellikle yerel gazete sayısının 1850’den 900’lere indiğini belirtti. Yerel gazete çalışanlarının büyük bölümünün asgari ücret bile alamadığı bir ortamın yaratıldığını belirterek bu gidişe dur demek için her türlü mücadeleyi verdiklerini belirtti.Karaca 3 yıllık faaliyet dönemini anlatırken özellikle son bir kaç ay içinde 45 ili gezdiğini ve bu gezilerde gazeteci meslektaşlarıyla görüşerek sorunlarını dinlediğini belirtti.

Karaca, sorunların çözümü için her zaman birlik ve beraberlikten yana olduklarını belirtirken” TGF ailesi birilerinin beklentilerinin aksine her geçen gün büyümekte.
Güç birliğimiz sürdüğü müddetçe aşamayacağımız hiçbir sorun yok” dedi. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da yaptığı konuşmada gazetecilerin sorunlarının çözümünün örgütlü birliktelikten geçtiğini ve bunun yapılmaması halinde çok daha zor günlerin mesleği beklediğini söyledi.

Yapılan seçimlerde Yılmaz Karaca yeniden Genel Başkan seçilirken Yönetim Kurulu listesi şu isimlerden oluştu:

Cafer Esendemir(Adana),Necmi Işıksal (Tekirdağ) Bayram Ekici (Nevşehir),Semra Şener( Aydın),Sezai Matur (Sakarya),Cemal İncesoyluer (Tokat),Rüstem Kaya Tepe (Mersin),Derya Akbıyık (Zonguldak),Levent Altun (Kocaeli),İbrahim Akkaya (Antalya),Mehmet Mücahit Ceylan (Diyarbakır),Süleyman Akbulut (Muğla),Rasih Reşat (KKTC),İlker Ülker (Çanakkale),Mehmet Aydın (Malatya),Ercihan Çakmak (Kırıkkale).

Bizde Çağdaş Haber Gazetesi olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen, gazetecilerin sorunlarını bilen ve haklarını her daim savunacağına inancımızın tam olduğu Gazeteci Necmi Işıksal’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.