Sosyal medyanın bize katkıları olduğu kadar, kaybettirdikleri de var, çoğu kişi hayatını bu tür mecralara karşı uyarlıyor. Paylaşım ve akabinde beğenilme, tüm yaşantıyı gözler önüne sermeyi tetikliyor ,bir kahvenin değil kırk yıl, kırk dakika bile hatırı dolmadan, sosyal medyada paylaşılıp kırk kişi tarafından beğenilmesi kâbul görüyor artık. Sadece paylaşılan bir kahve ya da benzeri yiyecek içecek olsa yine amenna, sahte mutluluk pozları pazarlanıyor. tamam bir fotoğraf çekiminde herkes en tebessümlü halinin yansımasını ister fakat; her zaman da insanlar tebessümlü olmaz, dalgın olur, düşünceli olur, yorgun olur vs. ,yanlış olsa bile buna da tamam diyelim. 

İşin en can alıcı noktası, insanlar artık ilişkilerini ,aşklarını sosyal medyaya göre yaşıyorlar. Herkes bizi mutlu görsün pozu, yahu tamam mutlusun Allah daha da artırsın, ama mutlu değilsin, mutlu olsan bile; o fotoğraftan sonra ki tek kaygın, kaç kişi beğenecek? kaç kişi yorum yazacak ? anılarda kalması gereken o fotoğraf, senin anı yaşama kaygın yüzünden hiç oldu. İlk başta ,kahveyi ya da içeceği tek olarak paylaşan bu kişiler ,bir ilişkiye de bir şeyler içerek başlıyor, gayet normal, fakat; ilişkinin ilerleyen kısımlarında ,içtikleri içecekle mutluymuş!! pozu veriyorlar ( polyanna’nın koltuk değneksiz ,ama bir o kadar da instagramlı hali) hem içeceğin, hem de ilişkinin dumanı tütüyor, bırak soğusun ikisi de acele etme, bir de birbirlerine bir tabirlerle hitap ediyorlar ki ,hakaret davası açılacak türden, en çok rastlanılanlar şöyle; ”aşk böcüğüm”, ”bal suyum( balın suyu olmaz ama ,ilişkinin suyu çıkmış bu sözle)”, ”yer elmam”,” hayatımın anlamı” yahu en fazla beş sefer buluştun o zamana kadar hayatında bir anlam yoktu, bu sefer mi oldu !!Özel hayatın nasıl hitap ediyorsan et fakat paylaşma! Resmi çekiyor, ayarlıyor ,masada filtre kahve soğurken bu, fotoğrafın filtresiyle uğraşıyor bu kadar çabanın sonucunda; kadrajda iki sevgili ,iki kahve, altta yazan ”hayatımın anlamıyla kahve keyfisi” ,sahte sözler, yeminle gırla, kahve dile gelse, kökenim Yemen ,ama bu kadar yemen bizi der.

Asıl anlatmak istediğim ;milletin özel hayatı ,birbirlerine nasıl hitap ettiklerinin bizi ilgilendirmesi değil, tam aksine herkesin mutlu olması lakin; bunları yapanlar beğenilme arzusu ile yaptığı için ,bakın çok mutluyuz rolüne kendilerini kaptırdıkları için, çoğu mutluluğu yakalayamıyor, bir şeyler ters gidip ayrıldıkları vakitse ,hemen başka bir ilişkiye yelken açıyorlar, başka birileri hayatının anlamı oluyor, aşkı da ,kendilerini de yerle yeksân ediyorlar, birçok ilişkiyi böyle harcayıp bitiren kahramanlarımız, birden bir telaşa düşüyorlar, çevresindeki kişiler tek tek evlenip gitmiş, kendi metodunun bir işe yaramadığını görüp, yaşları da evlilik yaşına yaklaşınca ya da geçince ,en tanıdık ve bir o kadar da ütopik başka bir metoda başvuruluyor, çevresindekilere bana düzgün birini bulun metodu.

Önceki amaç sosyal medyada paylaşımdı, son metot da ki amaç ise; bir paylaşıma ortak olmak. Aşk, sevgi hak getire, kahve ısmarlarken ya da ısmarlanırken, şimdi eş ısmarlanıyor, tanıdık kişiler vasıtası ile, güvenilir etiketiyle. Burada sorulması gereken soru, sen ne kadar güvenilirsin? Hayatının anlamı olan kişiler ,anlam düşmesi mi yaşadı? Demem o ki; çok şey ısmarlamış, ısmarlanmış insanlara yanaşmayın zira; onların hayatlarında çok anlam! vardır. Sosyal medya sadece insanların alışkanlıklarını değil, tertemiz bir duygu olan aşkı da yerle bir etti ,insanları tanımak için elbette buluşma ,görüşme olacak fakat ,bu skor yapma tadında olmamalı sonra; düzgün birisini bulsun diye, sağdan soldan eş ısmarlarsınız, böyle basit insanlarla ,basit bir aşk yaşayacağınıza   

AŞKSIZ KALIN ,TEMİZ KALIN

Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626