Bir insanı gözlerinizle sevip, gözlerinizle sarıp sarmalayamıyorsanız sevmeyin. O insanın gözlerine dalıp, yüreğinde sevgiden boğulmuyorsanız sevmeyin.

Birinin elini tuttuğunuzda o el ev olmuyorsa sevmeyin.

Onun gülüşü size ömür olmuyorsa ve o ömürde birlikte ölüm yoksa ,tek başınıza ölün ama sevgiyi öldürmeyin, sevmeyin.

Onun kokusu atmosferiniz değilse ,iki kişilik nefes almıyorsanız tek vücutta ; havaya saygınız olsun ,sevmeyin

Kalabalıklarda yittiğinizde ,onun sesiyle kendinize gelmiyorsanız ,aşkı benlikte yitirmişsiniz zaten ,bu bencillikle sevmeyin.

Onsuz gün aymıyorsa ,

Onun bir tek gülüşü güneşten daha çok aydınlatmıyorsa yaşamınızı, aşkı karartmayın, sevmeyin.

O uyurken ,onun nefesinden ilham alıp amatörce bile güfte yazmaya kalkışmıyorsanız ya da onun nefesi size şarkı değilse, gürültü kirliliği yapmayın, sevmeyin.

Hayat koşturmacasında her fırsatta onu düşünmüyorsanız ,bari aşkı düşünün, sevmeyin.

Sağanak yağmurda aynı şemsiye altında yürümüyorsanız ,aynı evi paylaşacak girişimlere girmeyin, aşkı kışa çevirmeyin, sevmeyin.

Hastalığında ,normalde hastası olduğunuz kişiye bakmayacaksanız, onun ağrıyan yerini ağrınız saymayacaksanız, hasta etmeyin ,sevmeyin.

Hayatın tüm zorluklarına karşı birlikte göğüs geremeyecekseniz ,o göğsünüzün solu boş kalsın, bari aşkı germeyin, sevmeyin.

Evlenmek için sevmeyin, bu asla sevginin ölçütü değildir, önce sevin ,sonra kaderi birlikte yazarsınız .Kader; gerçek sevenlere ,kendini bembeyaz bir kağıt gibi sunar hoşlanmayı sevgi sanıp, ayrılığı da kadere bağlayacaksanız ,kaderiniz yalnızlık olsun, sevmeyin .

Sevdiğiniz insana ,sevginizden nazar değer korkusuyla ,kırk bir kere içinizden” seni seviyorum ”diye tekrarlayıp, sonra da onun sayesinde batıla battım deyip kendi kendinize gülmüyorsanız , sevmeyin.

Kalbinizin her atımını ona adayamıyorsanız ,onun adı geçince irkilmiyorsa benliğiniz ve onun sesi nihâvend değilse kulağa ,boş verin umursamayıp sevmeyin, umur nakli gelişirse tıpta tedavi olursunuz ,ömrünüz umrunuza yeterse. Böyle sağlam sevmeyecekseniz, aşka hakettiği değer vermeyecekseniz ,sevmeyin.

AŞKSIZ KALIN,TEMİZ KALIN

Tümay Doğuç

                                                                                                                                               İnstagram  :  tumay0626